Co może jeść mój pies?

Z punktu zdrowotnego najbardziej optymalnym żywieniem dla organizmu psa jest żywienie suchą karmą. Dobrej jakości karma jest w pełni zbilansowana. Posiada dobrane w odpowiednich proporcjach ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, makro-, mikroelementów oraz  witamin. Karma bytowa powinna być dobrana do wieku, wielkości, ewentualnie rasy zwierzęcia. Ważnym czynnikiem jest dobranie odpowiedniej dawki dobowej karmy. Producenci karm na opakowaniu zamieszczają tabelę, z której w łatwy sposób odczytać można dawkę pokrywającą zapotrzebowanie naszego zwierzęcia. Przy organizmie młodym do 5-6 miesiąca życia dawkę dobową dzielimy na 3-4 porcje. Po 6 miesiącu życia możemy przejść na żywienie w 2 porach dnia. U psa dorosłego żywienie suchą karmą powinno odbywać się raz lub dwa razy dziennie, w zależności jak zwierzę jest przyzwyczajone. Błędem jest pozostawianie suchej karmy w misce psa na cały dzień. Nie wiemy wtedy ile pies zjada karmy na jeden posiłek, czy nie podjada w ciągu dnia oraz przy tym sposobie żywienia często przekraczamy dawkę dobową. Może to prowadzić do wystąpienia nadwagi, która z czasem przerodzi się w otyłość.

Przy suchej karmie powinniśmy wyznaczyć psu pory karmienia. Dawkę dobową, w zależności od wieku, wielkości, rasy, dzielimy na porcje wg zaleceń producenta. Porcję taką wsypujemy do miski psa i podajemy psu do zjedzenia. Jeśli pies nie zje danej porcji, to po 15-20 minutach zabieramy miskę z karmą a zostaje tylko miska z wodą. Podobny schemat stosujemy w kolejnych porach karmienia.

Początki mogą być trudne, ale jeśli będziecie Państwo wytrwali, to po kilku dniach przyzwyczaicie swojego pupila do takiego sposobu żywienia. Z punktu zdrowotnego oraz fizjologii wydzielania soków żołądkowych u psa, taki schemat żywienia jest najbardziej zalecany.

pies z miską